Trzy politechniki założyły spółkę celową Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji
Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska współpracujące w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia opracowały projekt, którego celem jest lepsze wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego trzech uczelni. Założyły spółkę celową Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, aby sprawniej współpracować z biznesem, wsłuchiwać się w potrzeby przedsiębiorców, tworzyć i oferować rozwiązania opracowane przez naukowców.
Umowę podpisali rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater i rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Celem Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji będzie gromadzenie informacji na temat potrzeb biznesu i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom rynku, tak aby pomysły, które są realizowane w ramach działalności naukowo-badawczej, były komercjalizowane. Spółka będzie również oferować opracowywane już na politechnikach rozwiązania technologiczne. W ten sposób technologie opracowane na uczelniach szybciej trafią na rynek.
Rektor Politechniki Białostockiej prof. M. Kosior-Kazberuk uważa, że WAK jest naturalną konsekwencję dotychczasowej współpracy trzech uczelni w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia: „To wzmocnienie naszych działań w kierunku komercjalizacji, wymiana doświadczeń i przygotowanie każdej z naszych uczelni do jeszcze bardziej efektywnego wchodzenia na rynek z opracowanymi rozwiązaniami. To także wsparcie projektów, które powstają wspólnie w ramach współpracy trzech uczelni”.
Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska od lat wyróżniają się dużą aktywnością z zakresu wdrożeń i patentów. „Wiemy, że kwestie komercjalizacji są dla naszych uczelni trudne z różnych powodów. Jednak mamy ogromny potencjał. Musimy uwolnić nasze możliwości i wyjść z okopów administracyjnych. Spółce będzie łatwiej realizować te zadania” – podkreślał prof. Piotr Koszelnik. Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater dodał, że należy przygotować atrakcyjną i bogatą ofertę dla podmiotów gospodarczych. „Mamy wiele ciekawych pomysłów, które możemy zaoferować”.